Moda a zdrowie nóg

Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do pogorszenia krążenia krwi w nogach, zastoju żylnego i utrudnionego powrotu krwi z nóg do serca. Dowiedz się, jakie znaczenie dla naczyń żylnych ma obuwie, w którym chodzisz. Jakie buty wybierać, a jakich unikać?

Dobry rozmiar buta

Buty dobrze dobrane rozmiarem to nie tylko wygoda, ale także bezpieczeństwo. Buty nie mogą być zbyt luźne, ponieważ nie zapewniają wówczas odpowiedniego wsparcia dla stóp i dla całej postawy ciała. Zbyt ciasne buty z kolei mogą blokować przepływ krwi żylnej ze stóp do łydek, co może przyczyniać się do obrzęków i powstawania żylaków.

But powinien przylegać do całej stopy, ale nie powodować ucisku w żadnym miejscu. Obuwie, które zakrywa przód stopy, powinno być na tyle szerokie, żeby można było w nim swobodnie poruszać palcami.

Niskie obcasy

Buty na wysokim obcasie, koturnie lub szpilce ograniczają ruch w stawie skokowym. To usztywnienie sprawia, że podczas chodzenia pompa mięśniowa łydki nie pracuje tak, jak powinna i krew żylna z okolicy stóp i goleni przepływa w kierunku serca z utrudnieniem. Na co dzień warto wybierać obuwie płaskie z podeszwą dobrze amortyzującą nierówności podłoża, a wysokie buty należy zostawić na wyjątkowe okazje. [1]

Dobre wyżłobienie podeszwy

Dzięki krzywiźnie buta dopasowanej do naturalnych łuków stopy, możliwe jest wspieranie odpowiedniego ustawienia stopy podczas chodzenia. W tak dopasowanym bucie krew żylna musi pokonać mniej oporu, żeby sprawnie wrócić do serca. Zaburzenie obciążenia stóp może doprowadzić do nadmiernej pronacji lub supinacji, co jest przyczyną bólu stóp oraz nieprawidłowo zwiększonego napięcia drobnych mięśni stóp oraz mięśni łydek.

Niestandardowe wyżłobienie Twojej stopy może sprawić, że trudno będzie Ci znaleźć but dobrze stabilizujący stopę. Rozwiązaniem wówczas może być stosowanie dodatkowych wkładek. Najlepiej jest dobierać je w sklepie ortopedycznym.

Oddychający materiał

Tworzywo, z którego wykonane są buty, powinno przepuszczać powietrze i wilgoć. Sztuczne i nieoddychające materiały nie tylko sprzyjają infekcjom bakteryjnym i grzybiczym, ale także przyczyniają się do obrzęków i powstawania trudno gojących się ran w obrębie już wytworzonych żylaków. [2]

Problem z obuwiem – szybka pomoc

Czasem zdarza się, że nawet pomimo dobrze dobranego obuwia dochodzi do przetarć, urazów czy obrzęków. Warto mieć wówczas w zanadrzu środki, które mogą przynieść szybką ulgę. Co powinieneś mieć w domowej lub podróżnej apteczce?

  • Zestaw plastrów w różnych rozmiarach,
  • bandaż elastyczny,
  • lek przeciwobrzękowy w żelu (np. z heparyną, która ma także działanie przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne),
  • lek przeciwbólowy w żelu lub maści,
  • preparaty w sprayu o działaniu antybakteryjnym i antygrzybicznym do czyszczenia obuwia.

 

Każdego dnia dzięki naszym nogom przemieszczamy się do wielu miejsc. Niektórzy codziennie pokonują pieszo wiele kilometrów. Niezwykle ważne jest to, żeby chodzić w wygodnych i dobrze dobranych butach niezależnie od okazji czy pory roku. Dobre krążenie krwi w nogach wspiera zdrowie i chroni przed żylakami.

 

Bibliografia

[1]     A. Sangita, M. Kodi S, M. Akoijam, A. Sangita, M. Malar, i K. Aathi, „Prevention of Varicose Veins Prevention of Varicose Veins”, wrz. 2018.

[2]     A. K. Buldt i H. B. Menz, „Incorrectly fitted footwear, foot pain and foot disorders: a systematic search and narrative review of the literature”, Journal of Foot and Ankle Research, t. 11, nr 1, s. 43, lip. 2018, doi: 10.1186/s13047-018-0284-z.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ